Kas ir gāze

Gāze ir vielas agregātstāvoklis. Kā zinām no skolas, ir trīs agregātstāvokļi – ciets, šķidrs un gāzveida. Ir ļoti daudz dažādu gāzu, daudzas ir ļoti kaitīgas un bīstamas, bet ir arī vērtīgas gāzes kuras atvieglo mūsu ikdienu un sniedz citus pozitīvus elementus. Taču ikdienā, ar vārdu gāze, mums asociējas dabasgāze. Šo gāzi izmanto telpu apsildīšanai, ēdiena gatavošanai, automašīnu darbināšanai un daudzas citās jomās. Šī gāze veidojas un uzkrājas zemes garozā, kāpēc to arī sauc par dabasgāzi. To iegūst no zemes, līdzīgi kā naftu vai izrakteņus, tikai, protams, tā ir gāze, tāpēc to nevar vienkārši izrakt, tā ir jāiegūst daudz uzmanīgāk un ar īpašu aprīkojumu.

Mūsu ikdiena būtu ļoti citāda, ja nebūtu gāzes. Pat to nemanot, tā ir ļoti plaši izmantota. Arī tāds nieks kā šķiltavas, izmanto gāzi, lai darbotos. Protams, gāze ir arī ļoti bīstama, jo tā ir uzliesmojoša gāze. Tā nav redzama, bet ir saožama, līdz ar to, pastāv riski ka gāzes noplūde kādā telpā var palikt nepamanīta līdz brīdim kad jau būs par vēlu. Gāzes uzliesmojums var būt ļoti graujošs, jo telpa kas piepildījusies ar gāzi var uzsprāgt līdzīgi kā spridzeklis. Viena dzirkstele var radīt ļoti postošas sekas. Gāzes smaka gan ir labs elements, kurš palīdz novērst nelaimi pirms tās rašanās.

Auto

Gāze ir diezgan populārs veids kā darbināt auto. Gāzes iekārtas uzstādīšana var būt diezgan dārgs prieks, bet kopumā, ir lielas iespējas ietaupīt. Gāze ir daudz lētāka par degvielu, kas var sniegt lielas ekonomijas iespējas nākotnē. Ir daudz plusu un arī mīnusu gāzei automašīnā. Izmaksas uzstādīšanai protams ir lielākais mīnuss.

Dabas gāzei, kā jau minēts, ir daudz izmantošanas veidu, tāpēc šīs gāzes ieguve ir kļuvusi par diezgan lielu industriju visā pasaulē. Valstis kuras eksportē dabasgāzi iegulda lielus līdzekļus tās ieguvē, bet atpelna vēl vairāk, jo pasaulē ir ļoti liels pieprasījums pēc šī resursa. Lai arī tiek meklētas alternatīvas, dabasgāze ir viens no pamata elementiem mūsdienu pasaules attīstībā. Tā arī nav tik kaitīga kā nafta un naftas produkti vai ogles.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *